על אילו פרמטרים חשוב להקפיד בבחירת שרת רדיו?

על אילו פרמטרים חשוב להקפיד בבחירת שרת רדיו?

מחפשים דרך לשדר שירים, הרצאות ולהעביר מסרים לעשרות אלפי משתמשים בו זמנית? החלטתם לפתוח שרת רדיו? הכנו עבורכם מדריך קצרצר אשר מפרט על מה חשוב להקפיד כשבוחרים שרת רדיו?

איכות שידור

אחד הפרמטרים החשובים ביותר לבחירת שרת רדיו הוא איכות השידור שבה תשדרו אל המאזינים.

כמו בכל תחום, לאיכות ישנה השפעה מכרעת על המחיר ולכן האיכות המינימלית לשידור סביר, היא לא פחות מ-; 64kbps stereo 64000/22050/2 (להאזנה של איכות השידור הנ"ל – לחצו כאן). האיכות הגבוהה ביותר בה ניתן לשדר כיום היא 128kbps stereo 128000/44100 (להאזנה של איכות השידור הנ"ל – לחצו כאן). חשוב לציין, שניתן לשפר את איכות השידור שרת הרדיו בכל רגע נתון, כך שאם ברצונכם להתחיל מאיכות מינימלית ולשדרג תוך כדי תנועה (בהתאם לעמידה ביעדים לדוג')  – זה בהחלט אפשרי.

לרשימה מלאה של איכויות השידור הזמינות:

; 8kbps 8000/11025/1

; 16kbps 16000/11025/1

; 24kbps 24000/22050/1

; 32kbps 32000/22050/1

; 64kbps mono 64000/44100/1

; 64kbps stereo 64000/22050/2

; 96kbps stereo 96000/44100/2

; 128kbps stere0 128000/44100/2

כמות מאזינים וקהל יעד

פרמטר חשוב נוסף לגביו תצטרכו להחליט בטרם תבחרו שרת רדיו, הוא כמות מאזינים מקסימלית שיוכלו להאזין בו זמנית לשידור. כמות המאזינים המרבית שתוגדר מראש לשרת הרדיו תהווה רף מקסימלי של משתמשים שיוכלו להתחבר ולהאזין בו זמנית לשידור. לדוגמה, במידה ושרת הרדיו יוגדר ל-200 מאזינים, לא ניתן יהיה לחרוג מכך ולמעשה המאזין ה-201 יאלץ להמתין שאחד מה-200 המאזינים הראשונים יתנתק מהשידור. במידה והינכם רואים בהפעלת שרת רדיו עסק לכל דבר, רצוי שתכינו תכנית עסקית ותגדירו יעדים ברורים לשדרוג כמות המאזינים. חשוב לציין, שניתן לשדרג בכל רגע נתון ופעולה זו אינה אורכת זמן רב.

הגעתם למסקנה מיהו קהל היעד שלכם לשידור? חשוב שתדעו כי ניתן לחלק את הקצאת רוחב הפס בהתאם למיקומו של קהל היעד שלכם. האפשרות הזולה ביותר היא עבור קהל יעד מישראל בלבד , כאשר האפשרות השניה היא לחלק את ההקצאה באופן שווה בין ישראל לחו"ל (50% לכל צד) וזו האפשרות המאוזנת ביותר באופן יחסי. האפשרות השלישית והיקרה ביותר היא לשדר עבור קהל מחו"ל ללא תלות במיקומו הגאוגרפי.

יישומים לשידור רדיו

ניתן למצוא ברשת אינספור אפליקציות שדרכן ניתן לשדר רדיו באמצעות האינטרנט, חלקן חינמיות כגון Radio DJ, Shoutcast ו-WMS וחלקן בתשלום כדוגמת StationPlaylist Studio.עם זאת, בולטות מכולן הן:

  1. WMS מבית Microsoft
  2. Shoutcast של Nullsoft Winamp

האפליקציה הראשונה והבולטת מבין ה-2, היא WMS ושבאמצעות ניתן לשדר או להזרים מדיה בכל רחבי האינטרנט. בחירה בשרת WMS תאפשר ללקוח להזרים וידאו ואודיו, כמו גם להקליט ולשמור בזכרון המטמון את השידורים. פעולות נוספות אותן ניתן לבצע באמצעות WMS הן: הפקת נתונים סטטיסטיים על השימוש, הגבלות גישה, הטלת מגבלות חיבור שונות, שימוש בפרוטוקולים מרובים ועוד.

WMS אידאלית עבור שדרני רדיו מאחר והיא מסוגלת להתמודד עם מספר רב של חיבורים בו זמנית. חשוב לציין, שניתן להפיץ את שידורי ה-Stream בין מספר שרתים ברשת כחלק מרשת הפצה שבה כל שרת בסופו של דבר, יקבל שידור Stream שונה .השידור מתאפשר בשתי תצורות שידור ליעד בודד (Unicast) ושידור סטרימינג מרובה יעדים (Multicast).

Shoutcast פותחה על ידי Nullsoft היא אפליקציה המאפשרת שידור או הזרמת מדיה באמצעות האינטרנט. התוכנה מאפשרת לבצע שידור תוכן אודיו דיגיטלי, בעיקר בפורמט MP3 או HE-AAC. כמו כן, ניתן להגדיר רשימות שירים שינוגנו באופן אוטומטי בזמן שאתם לא נמצאים מול המחשב, יאפשרו לכם לארח שדרנים נוספים שיוכלו לשדר יחד איתכם, להעלות מאזינים לשידור ועוד. Shoutcast היא תוכנה חינמית וניתן להוריד אותה באתר היצרן.

אחסון קבצי המדיה

בחרתם לשדר דרך מחשב ללא תלות במחשב? כדי ששידור הרדיו יתבצע בצורה נוחה, עליכם לדרוש נפח אחסון לצורך אחסנת קבצי המדיה ויצירת רשימות שירים מוכנות. בחלק מחברות האחסון ניתן לקבל כשירות נלווה – אחסון קבצי מדיה עם גישת FTP עבור שרת הרדיו. רצוי מאוד לבחור כבר בתחילת הדרך חבילת אחסון קבצים בסיסית ולהגדילה בהתמדה עם הגעה ליעדים שהצבתם לעצמכם.

לקניית שרתי רדיו

על אילו פרמטרים חשוב להקפיד בבחירת שרת רדיו?