מהירות אתר במנועי החיפוש

מהירות אתר במנועי החיפוש

מהירות אתר הינה אחד מהפרמטרים הנבדקים על ידי גוגל ואנו נעניק לו חשיבות רבה בשלבי קידום אתרים שבעזרת פרמטר זה נקבע דירוג האתר מבחינת ביצועים שמשפיעים על מיקום האתר בתוצאות החיפוש. קודם כל תבצעו בדיקת מהירות אתר ופעלו בהתאם להוראות התיקון הנדרשות במידה ונדרשתם עקב מהירות אתר לא תקינה. במאמר זה אציג עבורכם דרכים לשיפור מהירות האתר שלכם על מנת להגדיל את חוויית המשתמש ולשפר את ביצועי האתר לצורכי SEO למנועי החיפוש בדגש על גוגל.

חלק מהגורמים היכולים להשפיע על מהירות האתר מצויים הן בתוך האתר והן מחוצה לו לכן, שבאים לבחון דרכים לשיפור מהירות אתר צריך לבחון ולטפל בכולם בהתאם על מנת להביא לשיפור הביצועים. את פרמטר מהירות האתר נדרש לקחת בחשבון עוד בשלב בניית האתר (עוד על בניית אתרים) כשאנו כבר מתכננים מראש את מבנה האתר, אופי התכנים שיהיו בו ובוחנים את תחום העיסוק שלו ביחס לאתרים מתחרים בהתאם למילות החיפוש ממחקר הביטויים שביצענו.

מהירות אתר

פעולות לביצוע בתוך האתר

אופטימיזציה לתמונות:

כווצו את התמונות באתר שלכם למינימום וודאו שאתם מעלים תמונות מתאימות בכמות הנדרשת ולא מציפים את האתר ביותר מידיי תמונות שלא לצורך. תוסף מומלץ לכיווץ Compress JPEG & PNG images שייעשה עבורכם את העבודה.

אופטימיזציה לוידאו:

העלו את סירטוני הוידאו שלכם ליוטיוב ומשם תמשכו אותם לאתר ואל תעלו אותם בשרת של האתר או תטמיעו בגליות וידאו מתוספים שונים הדורשים זאת. פעולה זו תעזור גם בקידום אורגני והגדלת החשיפה לאתר ממקור נוסף מעבר לטיפול במהירות האתר.

אופטימיזציה לדף הבית:

הדף הפופולרי ביותר באתר שלכם שאליו מגיעים רוב הגולשים לכן על דף זה נדרש לוודא שלא מועמסים עליו יותר מידי אלמנטים, יש לשים כמות פוסטים אחרונים לא גדולה מידיי, גלריית תמונות קלה (במשקל) עם תמונות מכווצות לצמצום זמן טעינה.

אופטימיזציית קוד:

על מנת לבצע אופטימיזציית קוד מושלמת החליפו ככל שניתן קודים "כבדים" כגון PHP ו JS בקודים "קלים" של HTML פשוט ונקי. בחנו כל הזמן כיצד ניתן להמיר את התמונות לקוד CSS קל יותר.

התקנת תוספים:

לעיתים אנו מתפתים להתקין כמה שיותר תוספים לאתר מגלריות מדהימות, תוספי פורומים למינהם, וידאו ועוד. נדרש לדעת עם אילו תוספים כדאי להשתמש ועם אילו לא, ישנם תוספים רבים ברשת שלא רק שלא מביאים תועלת אלא אף גורמים נזק לכן, לפני התקנת תוסף חדש לאתר שלכם אני ממליץ לבחון אותו ב local על המחשב שלכם לפני העלאתו לאתר החי מאחר וישנם תוספים הרושמים שורות קוד על קבצים מסויימים כגון htaccess וקבצים נוספים כשלאחר הסרת התוספים נדרש להיכנס לאותם קבצים ושלנות את הקוד כפי שהיה לפני ההתקנה ויותר נוח לבצע זאת במחשב שלנו מאשר על האתר החי עם העברה דרך ftp כשיחד עם זאת המצב עלול לגרום נזק לקידום.

פעולות לביצוע מחוץ לאתר

בחירת שרת:

לפני בחירת שרת לאחסון האתר שלכם בצעו סקר שוק והשוו ביצועים בין שרתים על ידי כלים שונים און ליין, המלצות מלקוחות, חברים ובחנו את האתר שלכם על כל רכיביו ותמצאו את הדפים הכבדים ביותר ובצעו בהם שיפורים נדרשים. לשרת יש חשיבות עצומה במהירות האתר ועבודתו הרצופה ברשת, במידה ובחרתם לאחסן בשרת זול אל תתפלאו מדוע האתר שלכם לא זז! באחסון אתרים מחיר האחסון הוא בעל ערך נמוך ביחס לעלות מול תועלת. קיימות חברות רבות לאחסון אתרים רק צריך למצוא את אלו שמעניקות לנו את הפתרון האופטימלי בהתאם לדרישות האתר.

מיקום השרת:

במידה והשרת שלכם ממוקם רחוק (גיאוגרפית) מקהל לקוחותיכם או מהמדינה הראשית בה האתר שלכם מתחרה הוא יעבוד לאט יותר מאשר אם השרת היה באותה מדינה. נכון ישנם אלמנטים נוספים וזה לא נתון מוחלט אך נדרש להתחשב גם בו.

מטמון (CACHING):

מומלץ לוודא שיש דף מטמון לכל אתר כשבעלי אתרי וורדפרס יכולים להשתמש בתוסף המצויין "Clear Cache For Me" המנקה את מטמון האתר לאחר עדכונים ושינויים המבוצעים בתדירות גבוהה.

מהירות אתר במנועי חיפוש

מהירות אתר – מסקנות:

במאמר זה צויינו כמה אפשרות לטיפול באתרים איטיים וניתן להבין מהם הגורמים האפשריים לבעיית המהירות. ישנן פעולות נוספות וסיבות רבות נוספות לתופעה ולדרכי הטיפול בה אך אילו הן הבסיסיות ועיקריות שכל אחד יכול לבחון באתר שלו. על מנת שהאתר שלנו יעבוד כמו שצריך ובמהירות הנדרשת. אתר אינטרנט מצריך תשומת לב יומית ועדכון התוספים שבו בהתאם לדרישות מנועי החיפוש בדגש על גוגל.

מהירות עליית האתר חשובה מאוד גם מבחינת התדמית שלכם בעיני הלקוחות שכן אתר שעובד מהר משדר מקצועיות ורלוונטיות בעוד שאתר שעובד לאט משדר הזנחה משהו כמו שזה לא מעניין אף אחד… האתר שלכם מעניק את הרושם הראשוני לעסק שלכם וכדאי שיפעל כראוי. מעבר לכך למהירות אתר יש משמעות מכרעת בקידום אתרים בגוגל ועל מנת להביא את האתר לדירוגים גבוהים ולעקוף את המתחרים אנו חייבים לוודא כל העת שהאתר שלנו מעודכן ועובד במהירות הנדרשת.